İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kirşehir Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

İL AFAD Müdürümüzün Yeni Yıl Mesajı 29 Aralık 2017

İL AFAD Müdürümüzün Yeni Yıl Mesajı

İl AFAD Müdürümüz Sayın Metin ALPASLAN Yeni Yıl Nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Kırşehir AFAD olarak, 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da etkin ve hızlı koordinasyonla yoğun çalışmalar yürüterek, başarılı işlere imza atmak arzusundayız.

.
AFAD olarak, “Deprem olursa ne yapmalı’ dan çok “Deprem olmadan ne yapmalı” anlayışı ile “yara sarmak değil, yara almamak” politikasını uygulamaya koyuyoruz. Bu kapsamda; uygulamaya başladığımız kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş modelini, 2018 yılında tüm boyutlarıyla hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Bu modelle; afet ve acil durumların sebep olduğu zararların önlenmesi için tehlike ve risklerin önceden tespitini, afet olmadan önce meydana gelebilecek zararları önleyecek veya en aza indirecek önlemlerin alınmasını, afet ve acil durumlarda etkin müdahale ve koordinasyonun sağlanmasını ve afet sonrasında iyileştirme çalışmalarının bir bütünlük içerisinde yürütülmesini planlıyoruz.

Yürüttüğümüz çalışmalar ve hazırladığımız Türkiye Afet Müdahale Planı ile afetlerin yönetimine ilişkin yol haritamızı belirledik ve uygulamaya koyduk.

Bu kapsamda; Afet öncesi hazırlık, planlama ve risk azaltma çalışmaları, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri, erken uyarı ve kesintisiz haberleşme projeleri ile afet zararlarını en aza indirmeye yönelik çok sayıda projeyi de AFAD olarak hayata geçirmiş bulunmaktayız.

Halkımızı afetlere hazırlamak için “Afete Hazır Kırşehir” sloganı ile; “Afete Hazır Aile”, “Afete Hazır Okul”, “Afete Hazır İşyeri” ve “Afet Gönüllüsü Gençler” projelerini uygulamaya aldık. Bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyamız olan bu projelere halkımızın yoğun ilgi ve desteği ile devam etmesi, bir afet yöneticisi olarak bizleri oldukça memnun etmektedir.

Misyonumuzu; Afetlere Dirençli Toplum Oluşturmak şeklinde belirledik ve Sürekli gelişen ve öğrenen kurum olmak, Risk odaklı bütünleşik afet yönetimi sistemi kurmak, Afet yönetimi standartlarını yaygınlaştırmak, Afetlere hazırlık için eğitim seferberliği başlatmaktır.

Kırşehir AFAD olarak, 2018 yılının tüm dünya ve ülkemiz için afetsiz bir yıl olmasını temenni eder; sağlık, esenlik ve mutluluklar dileriz.