İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kirşehir Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

“AFETE HAZIR OKUL” EĞİTİMLERİMİZ KAPSAMINDA AKPINAR İLÇEMİZDEYİZ 17 Nisan 2018

“AFETE HAZIR OKUL” EĞİTİMLERİMİZ KAPSAMINDA AKPINAR İLÇEMİZDEYİZ

Ülke genelinde çeşitli kanallarla verilen afet eğitimlerini standart hale getirmek amacıyla 2013 yılında hayata geçirilen “Afete Hazır Türkiye Projesi” nin bir modülü olan “Afete Hazır Okul” kapsamında; 09.04.2018 - 13.04.2018 tarihleri arasında, İlimiz Akpınar İlçesinde bulunan Akpınar İmam Hatip Ortaokulu, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Akpınar Ortaokulu, Akpınar Anaokulu, Büyük Abdiuşağı Şehit Er Adem E. İlkokulu-Ortaokulu, Dr. Bektaş Türkkanı İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, Köşker Şehit Üsteğmen Oğuz Kılıç İlkokulu, Akpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerine ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimi verilmiştir.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören öğrencilere, afet ve acil durumların türleri, afetlerin insanlar ve ülkemize olan etkileri, yaşam çevremizdeki risklere karşı alınması gereken önlemler, afet çantası ve aile afet planı hazırlamanın önemi, ailelerin ve öğrencilerimizin afetler sırasında yapması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar vb. konuları ele alındı.

Okul öncesi öğrencilerine eğitim verirken, onların seviyesine uygun şekilde gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde çizgi film izletilerek afetlerin öğrencilerin zihninde yer edinmesi sağlanmıştır. Öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirilen eğitimde deprem sırasında yapılması gereken hareket tarzı uygulamalı olarak gösterilmiştir.

Verilecek olan eğitimlerle olası afet durumlarında arama kurtarma ekiplerimize destek olunması amacıyla Başbakanlık AFAD tarafından başlatılan, “Afet Gönüllüleri Projesi” hakkında da öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bilgilendirilmiştir.

2 Nisan ve 13 Nisan 2018 tarihleri arasında Boztepe, Akçakent ve Akpınar İlçelerimizde bulunan tüm okullarda verdiğimiz Afete Hazır Okul Eğitimlerimiz sona ermiş olup, Afet Bilinci Eğitimlerimiz diğer ilçelerimizde de devam edecektir.